Koçluk Eğitiminin ICF ve AC Onaylı Olması Neden Önemlidir ?


FA COACH ACADEMY’NİN ICF (INTERNAIONAL COACH FEDERATION) VE AC (ASSOCIATION FOR COACHING) ONAYLI KOÇLUK SERTİFİKA PROGRAMI SİZE NELER KAZANDIRACAK?

Akademimizin Koçluk eğitimi programı mezunları ICF (ACSTH) ve AC (Accredited Certificate in Coach Training ACCT) den çift onaylı Uluslararası Profesyonel Koçluk Eğitimi ve Sertifikası ile Koçluk mesleğinin etik standartları ve ICF temel yetkinlikleri ile mesleklerinde fark yaratırlar.

2013 yılında resmi gazetede de yayınlandığı üzere Türkiye’de Koçluk meslek olarak kabul edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  Koç Seviye-6 Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ”Koçluk Mesleğini” Uluslararası Standartlarla destekliyor. ICF temel yetkinlikleri Mesleki yeterlilik sınavlarında başarılı olmak için gereklidir.

FA COACH ACADEMY Profesyonel Koçluk eğitim programları; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Koç Mesleki Yeterlilik Belgesi yetkinliklerin kazandırılmasına hem de ICF’in  ACC ve PCC ünvanları için gerekli eğitim saatlerine uygun programlar sunar.

2004 Yılından bu yana FA COACH ACADEMY Koçluk eğitimlerimizde; Uluslararası Koçluk Fedarasyonu (ICF)’in 11 temel yetkinliğini etkin ve doğru kullanabilen mesleğinde başarılı 1000’in üzeride mezun Koçumuz ile ailemizi genişletmekten gururluyuz.

Eğitim programlarımız öncelikli olarak kurum sahibi; eğitimlerin  ICF ve AC program ortağı  Gaye Vildan Öztuna tarafından verilmektedir.

ULUSLARARASI PROGRAM ONAYLARIMIZ /   INTERNATIONAL COACH FEDERATİON (ICF)  VEASSOCIATION FOR COACHING (AC)

FA COACH ACADEMY eğitim programlarının tamamı (144 saat) ICF / ACSTH Onaylıdır. 

 *Approved Coach Specific Training Hours (ACSTH) – (Onaylı Koça Özel Eğitim Saatleri)

*  ICF /ACSTH onay belgesi için tıklayınız.

Kurumumuza ait ICF / ACSTH (Approved Coach Specific Training Hours) onayımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://apps.coachfederation.org/eweb/DynamicPage.aspx?webcode=TPSS

FA COACH ACADEMY eğitim programlarının tamamı (144 saat) AC / ACCT Onaylıdır.

Accredited Certificate in Coach Training (ACCT ) – ( Onaylı Koçluk Eğitimi Sertifikası)

*  FA COACH ACADEMY  AC / (ACCT)- belgesi için tıklayınız.

Kurumumuza ait AC / ACCT (Accredited Certificate in Coach Training) onayımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.associationforcoaching.com/members/?id=49208782

Koçluk sertifikalarını alan Koçlarımız ayrıca ICF ve AC organizasyonlarına isterlerse yıllık belirlenen aidatlar ile bireysel olarak üye olabilirler.
Uluslararası Onaylı FA Coach Academy sertifikaları bireysel üyelikleri kapsamaz.

ICF Hakkında

1995 yılında kurulan Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF),  yüksek standartlar koyarak, bağımsız sertifikasyon sağlayarak ve ünvanlı koçlar için dünya çapında bir iletişim ağı oluşturarak, kendisini koçluk mesleğini geliştirmeye adamış küresel bir lider kurumdur. Merkezi ABD ‘nin Kentucky eyaletinde, Lexington’da olan ICF, ayrıca Asya-Pasifik, Avrupa ve Latin Amerika da Bölgesel Servis Merkezleri tarafından da yönetilmektedir.100‘ü aşan ülkeyi temsil eden 19,000’den fazla  profesyonel, bireysel ve kurumsal koç üyesi ile Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF), küresel anlamda koçluk mesleğinin sesi olmaktadır.

ICF koçluğu, müşterilerin bireysel ve profesyonel potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmalarını sağlamaları için ilham veren,  düşündürücü ve yaratıcı müşterek bir süreçtir.

ICF koçluğu şöyle tanımlar; günümüzün belirsiz ve karmaşık ortamlarında, kişisel ve mesleki potansiyeli maksimize eden, müşteriyi daha fazla düşünmeye teşvik ederek yaratıcı süreçler içine girmesi için ilham veren, müşteri ile koçun işbirliği içinde olduğu bir ilişkidir. Koçlar her müşterinin yaratıcı, becerikli ve bütün olduğuna inanır. Bu temel üzerine kurulunca koçun sorumlulukları şunlardır:

 • Müşterinin ulaşmasını istediği şeyleri keşfetmek, netleştirmek ve uyum sağlamak
 • Müşterinin kendini keşfetmesi konusunda onu teşvik etmek
 • Müşteri tarafından üretilen çözümleri ve stratejileri ortaya çıkarmak
 • Müşteriyi sorumlu ve hesap verebilir tutmak

Bu süreç, müşterilerin liderlik becerilerini geliştirir ve potansiyellerini ortaya çıkarırken, iş ve özel yaşamlarındaki durumlarını geliştirmelerine önemli ölçüde yardımcı olur.

Uluslararası Koçluk Federasyonunun asıl amacı, profesyonel koçluk sanatını, ilmini ve uygulamasını ilerletmektir. ICF, üyelerimizin verdiği destek sayesinde program ve standartlar oluşturarak koçluk mesleğinin bütünlüğünü oluşturmak, desteklemek ve korumak için oluşmuştur.

Bütünlüğü Oluşturmak…

ICF koçluk mesleğinin yüksek görünürlüğünü halkla ilişkiler, reklam kampanyaları, pazarlama stratejileri ve kişilerin kendi ihtiyacına yönelik doğru koçu bulmalarını kolaylaştırıcı, bağımsız ve kar amacı gütmeyen  (Coach Referral Service-CRS) sayesinde sürdürür.

Desteklemek….

ICF, üyelerinin mesleki gelişimine yardımcı olmak için programlar geliştirir ve uygular. Mesleki gelişim fırsatları yaratan Yıllık Konferansına ek olarak ICF,  büyüme fırsatlarını tüm dünyaya yayılmış bölgesel şubeleri yolu ile de sağlar. Websitesi, Online Topluluk ve reklamları sayesinde ICF’ten sürekli destek almak mümkündür.

Korumak …

ICF Türkiye 2005 yılında 3 üye ile kuruldumuş, 24 Aralık 2009 tarihinde ise Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği ismiyle resmi kimliğine kavuşturmuştur. Derneğimizin 2011 yılında 138 üyesi bulunurken, üye sayımız 2017 yılı itibari ile üye sayımız 450’yi aşmıştır.

ICF Türkiye olarak amacımız,  koçluk mesleği, koçluğun işlevleri ve topluma katkıları hakkında toplumun farkındalığını yükseltmek ve üyelerimizin yetkinlik ve etkinliğini arttırmaktır.

Kaynak : ICF Türkiye

Kaynak: ICF Global

AC Hakkında

Association for Coaching in TurkeyAssociation for Coaching® (AC), en iyi koçluk uygulamalarını yaygınlaştırmaya ve koçluk bilincini ve standartlarını dünya çapında arttırmaya kendini adamış, bağımsız, kar amacı gütmeyen, profesyonel bir kurumdur.AC’nin amacı; koçluğun mükemmelleşmesine ilham vermek ve önderlik etmek, koçluk mesleğini geliştirmek ve sırasıyla bireylerde, kurumlarda ve toplumda uzun soluklu bir fark yaratmaktır.Bu amaçlar ile 50’den fazla ülkede yer alan AC, Türkiye’de varlığını genişletmek ve amaçlarına Türkçe konuşan koçlar ile de ulaşmak istemektedir.Türkiye’deki AC üyeleri, AC Global’in değerlerini ve vizyonunu gerçekleştirmek üzere yan yana gelen koçlardan oluşmuştur. Koçluğu uluslararası standartta ve yerel kültürümüze uygun gerçekleştirmek adına aşağıdaki hedefleri benimsemişlerdir.

 • Türkiye’de AC Etkili Olsun :
  • Coğrafi açıdan tüm Türkiye’ye hitap etsin,
  • Uluslararası/ulusal areneda muhattap kabul edilsin,
  • Koçluğu destekleyen lider kurum olsun,
  • Yaptığı işler ile koçluk gündemini belirlesin.
 • Türkiye’de AC Bilimsel Olsun:
Bilimsel bilgiyi üretme ve paylaşmada, değer yaratan merkez üs olsun. Bu yaklaşımı ile insanlara ilham versin.
 • Türkiye’de AC Akreditasyon Süreçlerini Desteklesin:

Standartlaşmayı sağlayarak güvenilir ve kredisi yüksek bir kurum olsun. Koçlar, koçluk hizmeti alanlar ve kurumlar AC üzerinden birbirini arasın ve onaylasın.Koçlukla ilgileniyor, koç olmak istiyor, koçluk yapıyor, koçluk eğitimi veriyor veya kurumunuzda koçluk uygulamaları yapıyorsanız sizileri de AC Global ve AC Türkiye’nin ortak hedefleri içinde yer almaya, maddi ve manevi koçluğu desteklemeye davet ediyoruz.AC’nin akreditasyon çeşitleriyle ilgili bilgi almak isterseniz Akreditasyon’a tıklayınız.

FA COACH ACADEMY eğitim programlarının tamamı (144 saat) AC/ ACCT Onaylıdır.

Kaynak : AC Turkey Association for Coaching  Hakkında

Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 FA Koç Akademi. Tüm hakları saklıdır.

Web Tasarım