Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (MÜSEM) ve FA Coach Academy işbirliği ile hazırlanan Yaşam Koçluğu Sertifika Programı, yeni bir meslek edinmek isteyenler, mevcut mesleklerine koçluğu ilave etmek ya da mevcut mesleklerinden koçluğa yönelmek isteyenler uygun adaylar için uluslararası standartlarda hazırlanmış 60 saatlik bir programdır. Kontenjanın 30 kişi ile sınırlı olduğu programı başarı ile tamamlayanlara MÜSEM Eğitim Sertifikası verilecektir.

Marmara Üniversitesi’nin “köklü geçmiş, güçlü gelecek” sloganını sürekli eğitim alanında en iyi şekilde temsil etmek için birçok farklı alanda faaliyet gösteren MÜSEM ile sektörel bilgi ve tecrübesini birleştiren FA Coach Academy, 15 yıldan bugüne süregelen başarısını; yaptığı işe olan inanç ve saygısının yanında profesyonel anlayışına borçlu olan bir koçluk firmasıdır. FA Coach Academy, Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun (International Coach Federation / ICF) ACSTH onayına sahiptir.

Programın Amacı

Türkiye’nin köklü geçmişi ve güçlü geleceği Marmara Üniversitesinin ilk kez FA Coach Academy ile işbirliği yaparak düzenlediği Marmara Üniversitesi onaylı Yaşam Koçluğu sertifika programının amacı Türkiye’nin en iyi Yaşam Koç’larını yetiştirmektir. Koçluk 2013 yılından bu yana meslek olarak kabul edildiği üzere mesleğin gerektirdiği Uluslararası yeterlilik ve standartlara uygun olarak hazırlanan eğitimimizde kazanacağınız profesyonel bilgi ve becerilerin yanında kendinizi tanıyacak ve farkındalığınızı maksimum düzeyde arttıraracaksınız. Aynı zamanda başkalarının hayatına dokunarak fayda sağlayacak hem de kendinize de Koçluk yapacaksınız.

Programın Kazanımları

29 Haziran 2013 tarih ve 28692 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan, “Koç Ulusal Meslek Standardı (Standart Kodu: 13UMS0318-6)” ile koçluk meslek olarak resmen tanınmış olup, 22 Temmuz 2015 tarihinde “Mesleki Yeterlilik” kriterlerinin belirlenmesi ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından onaylanmıştır.

Kazanımlar; her sektörde koç olarak çalışabilme imkanı, kendi işine sahip olma fırsatı ile ne zaman, nerede ve kiminle çalışacağını seçebilme özgürlüğü; etkili iletişim becerilerine sahip olarak genel manada çevre ya da yöneticiler, personel ve iş arkadaşlarıyla gelişmiş ilişkiler kurabilme yeteneği ile kişinin iş ve özel hayatındaki hedeflerine ulaşmasını sağlayacak tekniklerin kazanımı ve sürekli gelişim olarak özetlenebilir.

marmara-fakoc-yasam-koc

Kimler Katılabilir?

· Mevcut işinden memnun olmayan ya da daha fazlasını isteyenler,
· Yeni bir meslek edinmek isteyenler,
· Kariyer değişikliği yapmak isteyenler,
· Profesyonel bir koç olarak ek gelir sağlamak isteyenler,
· Bulunduğu organizasyonun içinde başkalarına koçluk yapmak isteyenler ve
· Kendini geliştirmek isteyenler katılabilirler.

Program Tarihleri

Başvuru için bizi 0539 749 7050 numaralı hattımızdan arayınız!

Program hafta sonları yapılır. 9 gün sürelidir. Eğitimde yapılan uygulamalarla öğrendiğiniz teorik bilgiler Koçluk pratiklerine dönüştürülerek Koçluk yetkinlikleri kazandırılır.

Programın Gün ve Saatleri

Her hafta sonu Pazar günleri 10.00 – 18:30 saatleri arasındadır.

Program Yeri
Zoom üzerinden MCC ünvanlı eğitmenlerle tamamı canlı – etkileşimli ve uygulamalı verilir.

Program Ücreti

Ücret bilgisi için bizi 0539 749 7050 numaralı hattımızdan arayınız.

Marmara Üniversitesi Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Eğitimi Programımızda Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezince yapılan bazı eğitimlerde uygulanan indirim oranları geçerli değildir.

Sertifika

Katılımcılarımıza;

MARMARA ÜNİVERSİTESİ ONAYLI PROFESYONEL KOÇLUK SERTİFİKASI

FA COACH ACADEMY PROFESYONEL KOÇLUK SERTİFİKASI verilecektir.

Katılımcılar arzu ederlerse Marmara Üniversitesi onaylı Yaşam Koçluğu eğitimini tamamladıktan sonra eğitimlerine ICF Onaylı;

 • Kurum ve Yönetici Koçluğu,
 • İlişkiler Koçluğu
 • Öğrenci/ Eğitim Koçluğu
 • Kariyer Koçluğu
 • Transaksiyonel Analiz uzmanlık alanları ile devam ederek Uluslararası geçerlilikte sertifikasyon sağlayabilirler.

Kontenjan

30 kişi ile sınırlıdır.

Sertifika programı yılda sadece 2 kez açılır. Program öncesinde sınırlı sayıda kontenjan nedeni ile kayıtlar kapanır.

Eğitmen Kadrosu

 • Dr. Efkan Marım (MCC-ICF) – (Marmara Üniversitesi / Akademisyen – Koordinatör) 
 • Gaye Vildan Öztuna (MCC – ICF) – (Mesleki Yeterlilik Belgeli Koç- FA Coach Academy Yönetim Kurulu Başkanı) 

*MCC ( Master Certified Coach – Profesyonel Sertifikalı Koç)

*ICF ( International Coach Federation- Uluslararası Koçluk Federasyonu)

Programın içerisinde yapılacak Koçluk performans çalışmalarının yanında; eğitimin bitiminde program eğitmeni Gaye Vildan Öztuna – MCC / Mesleki Yeterlilik Belgeli Koç  Koç adaylarına ücretsiz mentorluk çalışması armağan edecektir.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için;

Savniye Bilgen ( FA Coach Academy Eğitim Koordinatörü)

0539 749 7050 / 0216 346 09 30

savniye@fakocakademi.com

Kayıt İşlemleriniz

Programa kayıt olmak için; 1 adet vesikalık fotoğraf ve kimlik fotokopiniz ile birlikte kayıt formu doldurmanız gerekmektedir. Ödemenizi havale ya da EFT yoluyla FA Coach Academy hesap numaralarına ücreti yatırarak,  işlem sonunda kayıt formu ile birlikte dekontu ve kimlik fotokopinizi eğitim danışmanına elden ya da mail ile göndererek kayıt olabilirsiniz. Ödemelerinizi kredi kartına taksitli olarak da yapabilirsiniz.

Program İçeriği

Bölüm 1 · Yaşam Koçluğuna Giriş
Koçluk Nedir? Koçlar Ne Yapar? Koçluk Süreci Hakkında Bilgiler

Bölüm 2 · Temel Koçluk Becerileri
Koçların Becerileri (Teknik Beceriler – Kişisel Beceriler) · Dinlemenin 7 Yolu –  Beden Dili –  Tam Anlamıyla İletişimde Var Olmanın 4 Adımı · Filtreleri Yakalamak – Duyma, Anlama ve Sezgi
Duygusal Zeka ve Koçluk – Duygusal Zeka (EQ) Neden Bu Kadar Önemli · Duygusal Zekanın Başarıya Etkisi –  Sağ Beyni Aktive Edin

Bölüm 3 · Koçluk Araçları ve Teknikleri
Müşteriyi Yapılandırmak –  Müşteriyi Yapılandırmada Kullanılan Koçluk Becerileri · Seanslar – Müşterinin Dış Kaynakları ile Uyumu Yakalamak · Koçluk Haritası – Kritik Gedik Nasıl Görülür · Müşterinin İş Becerileri ile Uyumu Yakalamak – Temel ve İleri Düzey Yapılanma Becerileri · Müşteriyi Geliştirmek – Müşteriyi Geliştirmek için Koçun Kim ve Nerede Olması Gerekir
Hedef Belirlemenin 4 Adımı – Alan Taraması / Yaşam Çarkı · Yaşam Alanları –  Koçluk Araçları –  Koçluk Döngüsü · Koçluk Becerisi: Güçlü Sorular – Güçlü Soru Tipleri

Bölüm 4 · Koçlukta İleri Düzey Beceriler
Müşterinin  Hedeflerini Gerçekleştirmeyi Başarmak – Değişime Koçluk Yapmak · Denge Yaratmak – Müşteriye Yaşantısı için Kurallar Geliştirmek için Nasıl Koçluk Yapmalı · Koçluk Seansları – Koçluk Süreci – GROW Model –  Atalet – SWOT Analizi · Beyin Fırtınası –  Koçlukta Çalışılan Konulardan Örnekler – Özgüven · Koç Olarak En Çok Yapılan 5 Hata – Koçun Kendini Sınırlayan İnançları · Koç’un Kendini Değerlendirmesi

18 Yorumlar

 • Günümüzün mesleği yaşam koçluğu, ciddi bir eğitim programı ile bireysel gelişmeyi ve eğitimi sağlayabiliyorsunuz. Eğitimlere katılmadan önce doğru firma, doğru eğitim programı çok önemlidir.

  • Merhaba,

   Size en uygun hafta içi ya da hafta programlar için bize 0535 680 0016 numaralı hattan ulaşabilrsiniz.

   • Lise mezunu olarak eğitim ve öğrenci koçluğu sertifikası alabilir miyim. Ve aldığım sertifika ile iş yeri (büro ) açabilir miyim?

 • kac saat egitim.alacaz.egitimin sonunda sinav varmi. sertifika alinca kendi isyerimizi acabillmeye yetiyormu..

  • Merhaba Ali Bey,
   60 saatlik Marmara Üniversitesi onaylı Yaşam Koçluğu eğitimidir.Koçluk Türkiye’de 2013 yılından bu yana meslek olarak kabul edildiği üzere kendi işinizi üniversiteden aldığınız sertifikanızla kurabilirsiniz.

 • Merhaba,
  Dersler hala devam ediyor mu en yakın ders tarihlerini öğrenebilir miyim?
  Teşekkürler.

  • Pandemi nedeniyle yapılan örgün eğitime ara verilmiş durumdadır. ICF ve AC akredite eğitimlerimiz canlı Zoom bağlantılar ile devam etmektedir.

 • Merhaba başvuru yapmak için eğitim düzeyinin önemi varmı yaş sınırı varmı birde bunu profesyonel meslek olarak yapabilir miyiz eğer yapabilirsek burdan aldığımız sertifika yeterlimi en yakın eğitim programınız ne zaman başlıyor şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Saniye Hanım,
   En az Lise mezunu olma şartı bulunmaktadır. 18 yaş üzeri adaylarla çalışıyoruz. Üst yaş sınırı bulunmamaktadır:) Koçluk 2013 yılından bu yana Türkiye’de meslek olarak yapıldığı üzere ICF/ACSTH ve AC/ACCT onaylı Uluslararası sertifikanızla bu mesleği yapabilirsiniz.
   En yakın eğitim programımız 21 Kasım 2020’de başlıyor ve kayıtlarımız kapanmak üzere.. Detaylı bilgi için bize 0539 749 7050 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 • Merhabalar,
  bir sonraki egitiminiz ne zaman basliyor bilgi alabilir miyim ?
  Tesekkürler, Sevgiler

 • Bir sonrakieğitim yüzyüze mi online mı olacak şehir dışından katılmak istemekteyiz.

  • Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir