tıkla ara

0539 749 70 50

Transaksiyonel Analizle Koçluk Programı


[]
1 Step 1
Eğitim Talep Formu

formu doğru bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir.

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

TRANSAKSİYONEL ANALİZ İLE KOÇLUK PROGRAMI (ICF/CCE Onaylı)

“Koçlar, İK Profesyonelleri, İletişim Uzmanları ve Liderler için”

“Transaksiyonel analiz”, hem bir psikoloji, hem de bir iletişim teorisidir.

Psikoloji teorisidir; çünkü bireylerin hangi benliklerini kullandığını tartışır.

İletişim teorisidir; çünkü iletişimin temel birimi olan “transaksiyon”ları inceler Diğer bir deyişle iletişim, bir transaksiyonlar bütünü olduğu üzere hem kendinizle hem de başkaları ile iletişim halindesiniz.

Herhangi bir konuya yoğunlaştığınızda ya da  karar vermeniz gerektiğinde ya da  sürekli konuşan birkaç farklı ses olduğunu fark ettiğiniz oluyor mu? Bir tanesi sürekli eleştirip, kendinizi kötü hissettiriyor, diğeri korkuyor veya isyan ediyor veya “aman tatsızlık çıkmasın” diyor, bir diğeri kendinize güvenmenizi söylerken bir başkası sadece eğlenmek istiyor olabilir. Bu sesler gerçekte içimizde kimleri konuşturuyor?

Kendi iç seslerimizi tanımak, engelleyici olanların sesini biraz kısıp, destekleyici olanlarınkini biraz açmak öğrenilebilir bir beceri. Bunu yapmak, hayata bakışınızı, diğer insanlarla ilişkilerinizi, olayları yorumlama biçiminizi, tüm dünyanızı değiştirecektir.

Kafanızdaki hiç susmayan düzensiz koroyu, ahenkli ve sizi mutlu eden iç seslere dönüştürdüğünüzde, otomatik iç konuşmalar yerine SİZİN yönettiğiniz içsel sesler haline dönüştürdüğünüzde, koşullar değişmese bile siz daha mutlu ve daha özgür biri olacaksınız. Bu eğitimde biz içimizdeki sesleri tanıyıp, onları kaygı, korku, endişe, pişmanlık üreten sesler olmaktan çıkaracağız.

Kendi kendimizle yapıcı, destekleyici ve şefkatli konuşmayı öğreneceğiz. Hemen ardından diğer insanlara bakışımız ve iletişimimiz üzerinde çalışacağız

Transaksiyonel Analiz Kuram ve Kavramları ile; programda insanların kendi yaşamlarında ilk olarak kendilerine, ardından diğerlerine ve yaşama karşı davranışlarını fark etmelerini amaçlıyoruz.Kuram;

 • Ego Durumlarını,
 • Sosyal İlişki Kuramlarını
 • İnsanların Oynadığı Oyunları açıklıkla anlamamızı sağlar.

FA Coach Academy TA (Transaksiyonel Analiz) Coaching programı ile
Program katılımcılarının bilinçli seçimlerle, kendi seçtikleri yolda ve kararlılıkla değiştirmek istedikleri davranışları değiştirmelerini destekliyoruz.

TA Coaching programını; ICF, Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun belirlediği Koçluk Yetkinlikleri ve Koçluk Araçları ile kullanılabilir hale getirip eğitimin katılımcılarına koçluk alanında yepyeni bir perspektifle aktifleştiriyoruz.

Transaksiyonel Analiz yaklaşımının koçluk araçlarıyla birleştirilmesi ile ortaya çıkan bu program, kişilerin benlik durumlarını fark etmelerine yardımcı olarak bu farkındalığı koçluk bakış açısıyla içselleştirmelerine olanak sağlamaktadır.

TA Koçluk Programı bir terapi yöntemi değildir fakat TA koçluk aracı olarak uygulanmasıyla Koçluk becerilerini geliştirir.

TA herkesin bir prens/prenses olarak doğduğunu ama zaman içinde kurbağaya dönüştüğünü söyler. Bu çalışmayla amacımız, içimizde prens/prensesi yeniden ortaya çıkarmak ve hayatımıza bir prens/prenses olarak devam etmek…

Transaksiyonel Analiz Hakkında

1950’li yıllarda Amerikalı psikiyatr Dr. Eric Berne, çocukluk dönemini daha farklı şekilde ele alan Transaksiyonel Analiz’in temellerini attı. Günümüzde popüler ve günlük dilde de oldukça kullanılan “içimizdeki çocuk” kavramı kaynağını bu teoriden alıyor.

Eric Berne’e göre, “benliğin” üç hali bulunur; bunlar Ebeveyn, Çocuk ve Yetişkin’dir. Yetişkin halimiz, içsel çocuk ve içsel ebeveyn arasında dengeyi korumaya çalışır. Bazen, biri ya da diğeri öne geçebilir; çocuk neşeyle dolup taşar, korkuları veya giderilmemiş ihtiyaçları sebebiyle canı yanar, çığlık atar, ağlar; ebeveyn zayıflıkları için onu eleştirebilir veya yol gösterir, korur. “Transaksiyon” ifadesi de kişilerarası iletişimin karşılıklı olarak bu benlik hallerinin hangilerinin üzerinden gerçekleştiğini anlatmak için kullanılır.

Transaksiyonel Analiz, bu şekilde, egonun durumlarını, “benlik hallerini” daha anlaşılır bir şekilde ifade eder. Kişiliğimizin üç yapıtaşından

-İlki, davranış, düşünce ve duygularıyla içselleştirdiğimiz bizi sosyalize eden kişileri temsil eden Ebeveyn dünyamızdır.

-İkincisi, bugünkü realiteyi görebilen, akılcı ve mantıklı düşünebilen Yetişkin’dir.

-Sonuncusu duygularımızın, yaratıcılığımızın ve kişiliğimizin en önemli enerji kaynağı olan 0-8 yaşı temsil eden Çocuk’tur.”

8 Yaşa kadar, anılarımızın paralelinde yaşamış olduğumuz tüm duyguları belleğimizde kayıtta tutan, kendimize, insanlara ve dünyaya dönük bakış açımızı etkileyen önemli kararların alındığı bu süreçte, çocuklar belirli ifadelerle tanımlandıklarınır. Kendimize sorun:

“Nasıl bir çocuktunuz? Uyumlu, asi, doğal veya özgür?

Nasıl bir şöhretiniz vardı? Size, ‘hanım kız, efendi çocuk, annesini üzen-üzmeyen, prens-prenses, inatçı, zor çocuk, kolay çocuk veya akıllı çocuk’ mu denirdi?”

“Olumlu ya da olumsuz, her çocuğun bir şöhreti vardır ve her çocuk şöhretine layık olmak ister, çünkü bu durum varlığının görülmesi anlamına gelir.”

Eğitime Kimler Katılmalı?

 • TA Koçluk becerilerini öğrenerek Koçluk becerilerini geliştirmek  isteyen koçlar, İletişim uzmanları, İK Profesyonelleri, CEO, Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları, Yöneticiler ve insan davranışını ve iletişimi  daha iyi anlamak isteyen herkes katılabilir.

ICF-CCE  Onaylı Transaksiyonel Analizle Koçluk Sertifika Programı’nın Size Sunacakları

 • İnsan davranışını daha iyi anlamanızı
 • Transaksiyonel Analiz ile kişisel farkındalığın artırılarak, koçluk becerilerinizi geliştirmenizi
 • Daha güvenle ve daha derin bir anlayışla geniş ve yeni perspektifler kullanarak çalışmanıza yardımcı olmasını
 • Ebeveyn, yetişkin ve çocuk benliklerinden oluşan benlik durumlarının ve çatışmalarının yaşamdaki kararlara etkisinin kavranmasını,
 • Farklı bakış açıları geliştirmenizin sağlanması,
 • İletişim modellerinizi iyileştirme ve problem çözmenizi
 • Koçluk alanında kendi benlik durumlarını duymasını sağlamak,
 • Duygu, düşünce ve değerler ile davranışların temel hareket noktalarının keşfedilmesini,
 • Benlik durumlarının dengeye gelerek yetişkin tercihlerinin yapabilmesini,
 • Değerlerimizin referans noktası olan temel sürücülerin keşfedilerek ve tercihlerimize olan etkilerinin incelenmesini,
 • Yaşam pozisyonlarımızın benlik durumlarımız ile olan ilişkisi ve yaşantımıza olan yansımalarını,
 • Bireysel olarak, kendiniz anlamanız, kendinize dair yeni keşiflerde bulunmanız ve kendi sınırlılıklarınızdan kurtulmanız olacaktır.

Süre: 2 gün (12 saat)

Transaksiyonel Analizle KOÇLUK SERTİFİKA EĞİTİMİ İÇERİĞİ

 1. Transaksiyonel Analiz Nedir?
 2. Kontrat Yapma
 3. Zamanı Yapılandırma
 4. Yaşam Pozisyonları
 5. Temas İletileri
  • İnsan Davranışının Nedenleri
  • Temel Açlıklarımız
 6. Ego Durumları
  • Ebeveyn ego
  • Yetişkin ego
  • Çocuk ego
 7. Transaksiyonlar
  • Paralel (Tamamlayıcı) Transaksiyonlar
  • Çarpraz Transaksiyonlar
  • Gizil Transaksiyonlar
 8. Drama Üçgeni
 9. Referans Çerçevesi
 10. İndirim
 11. Sürücüler/ Çalışma Stilleri ve Serbest Bırakıcılar
 12. Komutlar ve İzinler
 13. Psikolojik Oyunlar
  • Otantik Duygu
  • Raket Duygu Nedir?
  • Kupon Nedir?
  • Oyunlar
  • Oyun Formülü
 14. Yaşam Kurgusu – Senaryo- Skript- Plan
[]
1 Step 1
Eğitim Talep Formu

formu doğru bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir.

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Bireysel EğitimlerKurumsal Eğitimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2018 FA Koç Akademi. Tüm hakları saklıdır.

Web Tasarım