Yaşam koçu olmak için Türkiye’deki en doğru kursu tercih ettiğim için çok şanslıyım. FA Coach Academy eğitimleri bilimsel ilkeler temeline oturan, güncel kalmayı başarabilen, Türkiye’de koçluk mesleğine saygınlık kazandıran ve etik değerlerden kesinlikle ödün vermeyen saygın bir kuruluş. Eğitimlerde koç duruşu kazanmamı, kendimi keşfetmemi sağlayan Fatoş Ayvaz’a çok teşekkür ederim. Koç olmaya karar verdiyseniz, güçlü teorik eğitimi ve gerçekçi pratik uygulamaları ile kesinlikle FA Coach Academy’i tavsiye ediyorum.

– Gizem Tutar, Diyetisyen

————————————————————

İşletmelere danışmanlık hizmeti veren bir kişi olarak koçluğu kavramak başlangıçta pek de kolay olmadı. Ne farkı vardı danışmanlık hizmetinden? Kullanılacak bilgiyi verdikten ve de ne yapmaları gerektiğini söyledikten sonra kişi veya işletme başka neye ihtiyaç duyabilirdi ki?

Sonuçta koçluğu kavradığımda gerçekten etkilendim. Koçluk bambaşka bir şeydi…

Karşındakine kendi kaynak ve yeteneklerini kullandırarak yaşamında daha etkin yol almasını sağlıyorsun. Ve bunu koç olarak sen yapıyorsun. Müşterin senden aldığı destekle hedefini ve değişim isteklerini başarıyor.

Koç olarak sen sadece veren değilsin, aynı zamanda alansın… Müşterinin dünyasında yürürken bazen de koşarken, değişimlerini başarılarını ve iç dünyasındaki hareketleri izliyor ve aynı zamanda müşterinin kendisindeki bu değişimlere şaşkınlığını da görüyorsun. Ve tabii sen de pek çok kez şaşırıyor ve bu şaşkınlıktan keyif alıyorsun.

Koçluğun bana bu kadar çok şey öğreteceğini öngörmemiştim. Koçluğun insanlara bu kadar faydalı olabileceğini de öngörmemiştim. Koçluk kavramını gerçekten öğrendiğimde “keşke koçlukla beş yıl önce tanışsaydım, koçluk eğitimini yıllar önce alsaydım!” dedim.

– Humral Tan, Avukat

————————————————————

Eğitim sırasında, uygulama yapmak verilen eğitimin temelini oluşturduğundan, kendimi bir yaşam koçu gibi hissettim. Benzer amaçlara sahip insanlarla birlikte son derece keyifli anlar ve paylaşımlar yaşadım. Öğrendiğim teknikleri önce kendimde uygulayarak, kendimin koçu

oldum. Kendime ve başkalarına sorduğum yargılayıcı sorular, kendini öğrenmeye odaklı ve ileri götüren sorulara bıraktı ki bu da, hem daha verimli düşünmemi hem de başkaları ile kaliteli bir iletişim kurmamı sağladı.

Eğitim sonrasında öğrendiğim teknikleri uygulayarak hedeflerime ulaşabilmek adına strateji ve eylem planları oluşturdum. Bunun sonuçlarından biri olarak timurdogruoz.com sitesini kurarak, yaşam ile ilgili düşüncelerimi insanlarla paylaşabilme olanağına sahip oldum.

Fa Coach Academy’den mezun bir yaşam koçu olarak, koçluğun kişinin yaşamına yaptığı harika etkileri; “öğüt vermeden, tavsiyede bulunmadan sadece dinleyerek ve uygun teknikleri kullanarak”, yani koçluğun temel prensiplerine bağlı kalarak deneyimliyorum. Koçluğun, değişimi yani gelişimi gerçekleştirmekteki hızı inanılmaz.

– Timur Doğrusöz, Satış Direktörü

————————————————————

Koçluk eğitimine, bunun bana kişisel gelişim anlamında faydalı olacağını

düşünerek başlamıştım. Ama bunun böyle olmadığını anlamam uzun sürmedi. Çünkü koçluk;

insana ve hayata o kadar mucizevi bir dokunuş. Bunun etkilerini kendi hayatımda fark ettikten sonra, çevremdeki insanlarla paylaşma isteğim her geçen gün daha da arttı. Koçluğun yaşamın her alanında nasıl kullanılabileceğini çevremle paylaştıkça ve sonuçlarını gördükçe, koçluk hayatımın olmazsa olmazı oldu. Çünkü koçluk ile yaşamımın yol haritasını ben çiziyorum ve sonuca ulaşıyorum ve bu yaşamımın ta kendisi oluyor. Sonunda yıllardır çalıştığım özel sektördeki kariyerimi bitirmeye ve koçluğu profesyonel anlamda meslek olarak yapmaya karar verdim.

– Suzan Öz – Yaşam Koçu

————————————————————

Koçluk eğitimi benim için sihirli anahtar oldu.Yaşadığım en güzel değişiklik ise farkındalık. İnsanların konuşma ve davranışlarında “satır aralarını okumak”, söylenenle anlatılmak istenenin ne olduğunu algılamak ve ona göre insanlara yardımcı olmak… Hiç emekliliği ve yaşı olmayan bir mesleğe sahip olmak harika bir duygu.Yaşam koçluğu; benim paha biçilmez kaşıkcı elmasım, barış, huzur ve güven içinde yaşamak ve bunu insanlarla paylaşmak,dünya vatandaşı olmak.

– Nermin Genç, Banka Şube Müdürü

————————————————————

FA Coach Academy’de uygulanan eğitim sistemi teori yanında pratik çalışmaya yer veren bir eğitim sistemi. Bu sistem sayesinde hem kendimiz hem de sınıf içindeki diğer arkadaşlarımız büyük bir gelişme gösterdiler. Öğrendiğimiz teorik bilgileri pratiğe geçirmeye çalışarak yaptığımız seans örneklerinde, kendi hayatımızda sorun olan şeyleri çözmeye uğraşırken aynı zamanda kendimizi de eleştirdik ve tam olarak bu hayatta ne istediğimizin farkına vardık. Bu durum da gün içindeki yaşantımızda ne kadar atalet içinde bulunduğumuzu, aslında istediğimiz şeylerin bilincinde olmamıza rağmen birçok farklı nedenle bunları gerçekleştirmeye yeterli gücümüzün olmadığını hatta istediklerimizi gerçekleştirmekten kaçtığımızı ortaya koydu.

FA Coach Academy’de aldığım koçluk eğitimi bu yönüyle benim vizyonumu genişlettiği gibi aynı zamanda bana bir güven ve güç de verdi, kendimi tanımamı sağladı. Burada öğrendiğim teknikler başkalarının koçu olma yanında kendi hayatımın koçu olma gereğini idrak etmeme neden oldu. Bu sayede yıllardır başkalarının yanında çalışırken kendi iş yerimi açma konusunda önemli bir adım attım ve Ekim 2009 ayında kendi iş yerimde çalışmaya başlayacağım. Koçluk, bu hedefimin gerçekleşmesi yanında vizyonumun da genişlemesine yardımcı oldu, şimdiki hedefim, mesleğim olan avukatlık ile birlikte yurt dışında örneklerine rastlanan “arabuluculuk” alanında da kendimi geliştirmek ve husumeti yargıya taşımadan uzlaşma ile tarafların çözmesine yardımcı olmak. Koçluk eğitiminin bir başka faydası doğuştan getirdiğim yeteneklerimin farkına varmamı ve bunları geliştirmemi de sağlamasıydı. Bu sayede yıllardır ertelediğim bir kitap çalışmamı baskıya hazır hale getirdim ve bu sene içerisinde bastıracağım.

– M. Fatih Güçlü, Avukat