İlişkiler Koçluğu Seansları

İş ilişkileri, özel hayat ilişkileri, arkadaş ilişkileri, kişinin kendisi ve iç dünyasıyla ilişkisi… İlişkiler Koçluğu Seansları ilişkilerini daha kaliteli bir hale getirmek isteyen ilişki noktasında tıkanıklık yaşayan müşteriler ile ilişkiyi düzeltmek ve ilişkide sağlıklı iletişim geliştirmek hedefleyen müşteriler ile çalışır.

İlişkiyi düzeltme yollarını bulmak, aramak, ilişkiyi düzeltmek için yapılması gerekenlerin farkına varmak ile yaşam kaliteniz değişecek ve kendinizi ilişkilerinizde çok daha yetkin bulacaksınız. İlişkileri geliştirmek ile tüm hayat kaliteniz farkındalıklarınızla birlikte çok daha üst seviyeye taşınacaktır.

İlişkiler Koçluğu Seansları ile sağlıklı ilişkiler kurarak yaşamdaki duruşunuzu ve pozisyonunuzu pozitif anlamda değiştireceksiniz.

Neden İlişkiler Koçluğu Seansları?

İlişkiler bir insanın hayatının tümünde vardır ve geliştirmeye ihtiyaç duyulan mutlaka bir ya da birkaç ilişki alanı vardır.

İlişkiler Koçluğu Seansları, müşterinin yaşamın tüm alanlarındaki ilişkilerinin kalitesini yükseltmeye yardımcı olmaktadır. Bu gelişimi sağlamanın yollarından biri de, kişinin kendisiyle ve başkalarıyla olan etkileşimini ve iletişim becerilerini geliştirmek için rehberlik etmektir.

Bu spesifik alanda koç/müşteri ortaklığında seansların odak noktası; öncelikle kişinin iş ve aile yaşamındaki ilişkileridir. Kişinin işiyle, kariyeriyle ilişkisi, parayla ilişkisi ya da yaşamdaki duruşuyla ve kendisiyle ilişkisi gibi çok geniş yelpazede değerlendirilebilir. Sadece duygusal alanda çalışılacağı gibi kurumsal yapının içinde de ilişkiler konu edilebilir.

İlişkiler Koçluğu Seansları hayatınızda hangi ilişki alanına yönelik çalışırsa sağlıklı ilişkiler kurmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

İlişkiler Koçluğu’nun Terapiden, Mentorluk veya Danışmanlıktan Farkı Nedir?

 • Terapi problem odaklı, İlişkiler Koçluğu ise potansiyel odaklıdır. Terapi iyileştirme amaçlıdır, koçluk yeni olasılıklar yaratır. Terapide uzman-danışan ilişkisi vardır, koç ise müşteri ile aynı seviyededir. Koçluk ilişkisinde farkındalık, aksiyon, sorumluluk ve takip üzerinde durulur.
 • Danışmanlık, uzmanlık alanlarında bilgi verir. Problemleri teşhis eder, reçete yazar, çözüm getirir. İlişkiler Koçluğu, müşteriye kendi çözümlerini buldurur.
 • Mentor, sahip olduğu tecrübesini paylaşarak yol gösterir. Koçlar mentor konumunda ise mentorluk yapabilir ancak bu koçluk ilişkisi değildir.

İlişkiler Koçluğu Seansı Kimler İçin İhtiyaçtır, Kimler Almalıdır?

İlişkiler Koçluğu Seansı, kendisi ile olan ilişkisi de dahil olmak üzere hayatındaki tüm ilişki modellerini geliştirmek isteyen, iş ve özel yaşamındaki ilişkilerinin kalitesini yükseltmek isteyen, ilişkileri geliştirmek ilişkiyi düzeltme, sağlıklı ilişkiler kurmak isteyen kişiler için çok doğru bir gelişim aracıdır.

İlişkiler Koçluğu Hizmeti Süreci Nasıl İlerler?

 • Bireysel olarak İlişkiler Koçluğu Seansı almak isteyenler ön görüşmeye davet edilir. Görüşme sırasında bize danışan kişinin neye ihtiyacı olduğu belirlenir. Danışanın konusu koçluk alanları dışında ise ICF etik kurallarına göre uygun profesyonel destek (psikoterapi ya da danışmanlık vb.) alanlarına yönlendirilir.
 • Müşterinin (ICF koçluk alan kişiyi bu isimle tanımlar) konusu koçluk alanları dahilinde ise, çalışılacak Koçluk alanına uygun Koç -müşteri eşleştirmesi yapılır. Bu doğrultuda kendi aralarında belirleyecekleri tarih, saat ve yerde buluşarak koçluk seanslarını gerçekleştirirler. Koç müşteri ilişkisinde koça duyulan güven, uyum ve eşit seviyede bir ilişki söz konusudur.
 • FA Koç Akademi Profesyonel Koçları ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu), etik kuralları çerçevesinde müşterinin seanslarda paylaştığı hiçbir bilgiyi onun izni olmadan kimseyle paylaşmayacaklarını taahhüt ederler. Müşterinin ve koçun hakları sözleşmeyle güvence altına alınır. Sözleşmede, koçluk hizmetinin türü, süresi, ücretlendirme ve hangi durumları kapsadığı açık bir şekilde belirtilir.
 • Seçilen koç ile müşteri sözleşme yaptıktan sonra sürece başlar. Güven ve samimiyet ilişkisine dayalı bu süreçte koç, ilişkiler koçluğu hizmetiyle müşterinin gelişimi takip edilerek tıkandığı noktalar varsa üzerinde çalışılır. Koçluk, müşteri ile koç arasında kurulan bir gelişim ilişkisidir.
 • İlişkiler Koçluğu Seansları, ilişkiler için bir gelişim sürecidir. Sürecin verimli olması için minimum 8-12 seans birlikte çalışılmasını tavsiye ederiz

İlişkiler Koçluğu Seanslarında Çalışılan Konulardan Bazıları Nelerdir?

 • İletişim becerilerini geliştirmek.
 • Duygularını yönetmek.
 • İlişkilerini daha mükemmele taşımak.
 • Kişisel performansı arttırmak.
 • Yaşam tatminlerini artırmak.
 • Değişen durumlara uyum sağlamak.
 • İş ve özel yaşam dengesi kurmak.
 • Stresle mücadele edebilmek.
 • Yaşam kalitesini iyileştirmek ve kendisinden memnuniyet seviyesini hedeflediği düzeye getirmek.

İlişkiler Koçluğu Hizmeti Standartları Nelerdir, İlişkiler Koçluğu Seansları Kimler İçin İhtiyaçtır?

 • FA Koç Akademi, Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) tarafından belirlenmiş olan mesleki standartları ve etik kuralları benimser.
 • Akademimiz, ICF akredite koçluk eğitim programı mezunu, ICF etik standartlarını ve koçluk temel yetkinliklerini profesyonelce uygulayabilen koçlar ile çalışır. ICF lisanslı Koçlar (ACC, PCC) tercih edilir.
 • İlişkiler Koçluğu Seansı, kendisi ile olan ilişkisini geliştirmek isteyen, iş ve özel yaşamındaki ilişkilerinin kalitesini yükseltmek isteyen, kurduğu(ilişkileri geliştirmek isteyen, ilişkiyi düzeltmek, sağlıklı ilişkiler kurmak isteyen kişiler için bir ihtiyaçtır.
 • Eğer siz de yukarıda bahsettiğimiz, hayatınızın birçok ilişki alanında çeşitli sorunlarla karşılaşan kişilerden biriyseniz; Hemen Başvur, Bilgi Al! 
 • Diğer Koçluk Hizmetlerimizi İncelemek İçin; Tıklayın
 • Eğitim takvimimize de çizelge halinde Buradan ulaşabilirsin…

Yorumlar devredışı