Neden İlişkiler Koçluğu Seansları?

İlişkiler bir insanın hayatının tümünde vardır ve geliştirmeye ihtiyaç duyduğu mutlaka bir ya da birkaç ilişki alanı vardır.

İlişkiler koçluğu seansları müşterinin yaşamın tüm alanlarındaki ilişkilerinin kalitesini yükseltmeye yardımcı olmaktadır. Bu gelişimi sağlamanın yollarından biri de, kişinin kendisiyle ve başkalarıyla olan etkileşimini ve iletişim becerilerini geliştirmek için rehberlik etmektir.

Bu spesifik alanda koç/müşteri ortaklığında, seansların odak noktası öncelikle kişinin iş ve aile yaşamındaki ilişkileridir. Kişinin işiyle, kariyeriyle ilişkisi, parayla ilişkisi,  ya da yaşamdaki duruşuyla ve kendisiyle ilişkisi gibi çok geniş yelpazede değerlendirilebilir. Sadece duygusal alanda çalışılacağı gibi kurumsal yapının içinde de ilişkiler konu edilebilir.

İlişkiler Koçluğu  Terapiden, Mentorluk veya Danışmanlıktan Farkı Nedir?

 • Terapi, problem odaklı, koçluk ise potansiyel odaklıdır. Terapi iyileştirme amaçlıdır, koçluk yeni olasılıklar yaratır. Terapide uzman-danışan ilişkisi vardır, koç ise müşteri ile aynı seviyededir. Koçluk ilişkisinde farkındalık, aksiyon, sorumluluk ve takip üzerinde durulur.
 • Danışmanlık, uzmanlık alanlarında bilgi verir. Problemleri teşhis eder, reçete yazar, çözüm getirir. Koçluk, müşteriye kendi çözümlerini buldurur.
 • Mentor, sahip olduğu tecrübesini paylaşarak yol gösterir. Koçlar mentorluk yapabilir ancak bu koçluk ilişkisi değildir.

Kimler İlişkiler Koçluğu Seansı Almalı?

Kendisi ile olan ilişkisini geliştirmek isteyenler

İş ve özel yaşamındaki ilişkilerinin kalitesini yükseltmek isteyenler

 İlişkiler Koçluğu Seanslarında Çalışılan Konulardan Bazıları Nelerdir?

 • İletişim becerilerini geliştirmek
 • Duygularını yönetmek
 • İlişkilerini daha mükemmele taşımak
 • Kişisel performansı arttırmak
 • Yaşam tatminlerini artırmak
 • Değişen durumlara uyum sağlamak
 • İş ve özel yaşam dengesi kurmak
 • Stresle mücadele edebilmek
 • Yaşam kalitesini iyileştirmek ve kendisinden memnuniyet seviyesini hedeflediği düzeye getirmek.

FA Coach Academy İlişkiler Koçluğu Hizmeti Standartları Nelerdir?

FA Coach Academy Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF)ve Koçluk Derneği (AC) tarafından belirlenmiş olan mesleki standartları ve etik kuralları benimser.

Akademimiz ICF  akredite Koçluk eğitim programı mezunu ICF etik standartlarını ve Koçluk temel yetkinliklerini profesyonelce uygulayabilen Koçlar ile çalışır. ICF lisanslı Koçlar (ACC, PCC) tercih edilir.

İlişkiler Koçluğu Hizmeti Süreci Nasıl İlerler?

Bireysel olarak koçluk hizmeti almak isteyenler ön görüşmeye davet edilir.  Görüşme sırasında bize danışan kişinin neye ihtiyacı olduğu belirlenir. Danışanın konusu koçluk alanları dışında ise  ICF etik kurallarına göre uygun profesyonel destek ( psikoterapi ya da danışmanlık gibi..) ilgili alanlara yönlendirilir.

Müşterinin (ICF koçluk alan kişiyi bu isimle tanımlar)  konusu koçluk alanları dahilinde ise, çalışılacak Koçluk alanına uygun Koç -müşteri eşleştirmesi yapılır. Bu doğrultuda kendi aralarında belirleyecekleri tarih, saat ve yerde buluşarak koçluk seanslarını gerçekleştirirler.

Koç – müşteri ilişkisinde Koça duyulan güven, uyum ve eşit seviyede bir ilişki söz konusudur.

FA Coach Academy profesyonel koçları ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu)  etik kuralları çerçevesinde müşterinin seanslarda paylaştığı hiç bir bilgiyi onun izni olmadan kimseyle paylaşmayacaklarını taahhüt ederler.

Müşterinin ve koçun hakları sözleşmeyle güvence altına alınır. Sözleşmede, koçluk hizmetinin türü, süresi, ücretlendirme ve hangi durumları kapsamadığı açık bir şekilde belirtilir.

Seçilen koç ile müşteri sözleşme yaptıktan sonra sürece başlar. Güven ve samimiyet ilişkisine dayalı bu süreçte Koç müştesinin potansiyelini maksimize etmekle yükümlüdür. Müşterinin hedeflerine giden bu harika yol arkadaşlığında Koç tarafından her seansta müşterinin gelişimi takip edilerek tıkandığı noktalar varsa üzerinde çalışılır.

Koçluk , müşteri ile koç arasında kurulan bir gelişim ilişkisidir. Sürecin verimli olması için  minimum 8-12 seans birlikte çalışılmasını tavsiye ederiz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir