Savniye Bilgen Adana’da doğdu. 1997 senesinde Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliğini bitirerek 9 yıla yakın profesyonel kariyerinde uluslararası zincir oteller de dahil olmak üzere otellerin  satış ve halkla ilişkiler, banket, ön büro departmanlarında çalışıp yöneticilik yaptı.

2006 senesinden itibaren 13 yıl boyunca  hizmet sektöründeki kariyer hayatına, TAV Havalimanları Holding iştiraki BTA Havalimanları Yiyecek ve İçecek A.Ş’de  devam etti.

 Marka İletişimi, Kurumsal  İletişim Basın ve Medya İlişkileri  departmanlarında  kurumun imajını arttırıcı  yurt içi ve yurt dışı birçok başarılı organizasyona imza attı. Kurumun misyon ve stratejilerinin geliştirilmesine destek verdi ve özellikle çalışanlar ve dış müşterilerinin birbirleriyle olan ilişki,  iletişim ve etkileşim biçimlerinin belirlenmesi tarafında etkin rol aldı.

2013 senesinde  İletişim ve İlişkilerde  farkındalık üzerine bir çok eğitim alıp verirken  yolu Profesyonel Koçlukla keşişti  ve kariyerine Koçluk mesleğiyle devam etti.

ICF  ve AC onaylı Profesyonel Koçluk eğitimini tamamladıktan sonra, Kurum ve Yönetici, İlişkiler , Öğrenci Koçluğu alanlarında  verilen uzmanlık eğitimlerini  tamamladı ve 2021 Kasım ayından itibari ile   ICF tarafından deneyimli  ve  ICF yetkinliklerini  sağlayan  koçlara verilen PCC ( Professional Certified Coach) unvanını almaya hak kazandı.

Şu anda 1 yılı aşkın süredir Fa Koç Akademi bünyesinde Eğitim ve İş Geliştirme  Koordinatörü/ Eğitmen olarak kariyerine devam ederken halen ikinci lisans öğrenimini İstanbul  Üniversitesi Sosyoloji  Bölümünde devam etmektedir.