Hepimizin hayatında “AN”lar olmuştur:  Kendi kendimize durup düşündüğümüz, bir an donakalıp kendimizi büyük bir boşluk içinde hissettiğimiz… İşte yaşam koçu olan insanlar, bu yol ayrımında kendilerini geliştirmek için bir adım atmış kişilerdir. Onlar bizim içimizdendir, komşumuz yaşam koçu, iş arkadaşımız ilişkiler koçu, markette karşılaştığımız güler yüzlü beyefendi kariyer koçu olabilir… Hepsi bizlere yardım için buralardadır. Yaşam koçu olmak isteyip Fatos Ayvaz önderliğinde hedeflerine ulaşan bin civarında koç içinden, 35 tanesiyle bir araya gelerek geliştirilmiş 51 tekniği derlediği  “Koçluk Teknikleri, 51 Teknik ile Dönüştüren Diyaloglar” kitabının giriş yazısında, bu “AN”ları yaşayan herkese kendi hikayesini anlatarak ayna olmuş.

“Bizlerin yapacağı şey daha çok gelişmek” diyen Ayvaz, sürekli tüketilen bu toplumda kendimizi nasıl ayakta tutacağımızın sırrını veriyor: Öz-farkındalık, öz-liderlik, öğrenme yeteneği ile öz-etkinlik gibi yeteneklerimizi geliştirerek. Bunun için her şeyden önce, şunu yapabilirsiniz: Ne iş yapıyorsanız, bir anlığına durup, sadece o işe odaklanıp, işi en iyi şekilde yapmanız için kendi kendinizi motive edebilirsiniz. Sadece bunu yaptığınızda bile kendi potansiyelinizin yıldızı olacaksınız.

“Her şey olanca normalliğinde olup bitiyordu… Bir anda ‘ne yapıyorsun?’ diye sordum kendime… ‘Ne yapacaksın?’… ‘Bundan 1 sene sonra, 5 sene sonra, 15 sene sonra nerede olacaksın?’… Bu soru bir anda yüzüme tokat gibi çarptı. O anda sanki içimde fitili yanmaktan oldukça kısalmış bir bomba olduğunu fark ettim. Sahi, ben ne yapacaktım? Hayatım hep böyle mi gidecekti?”Hayatınızın bir yerinde kendinize sorduğunuz bu soru, o anda devrimsel bir farkındalık yaratır. Bu farkındalık, size bir yol ayrımı sunar: Ya “Eeh, ne yapacağım, böyle gideceğim işte, her şey için şükür, teşekkür…” diyeceksiniz ya da “Sanki başka bir şeyler yapmak istiyorum, sanki başka bir yerde olmak istiyorum… Ama nerede, nasıl, ne?”.. Kendi kendinize verdiğiniz yanıt her ne olursa olsun, artık o soruyu sormadan önceki kişi olamazsınız. Mümkün değil, artık başka denizlere yelken açacaksınız. Belki o anda siz de yaşam koçu olmak için ilk adımı attınız.

Dönüştüren diyaloglar ve farkında olmak

Yaklaşık 15 yıl önce bu yolculuğa başlamış olan Fatos Ayvaz tarafından derlenen, kendisi de dahil 36 koçun kendi teknikleriyle oluşturulmuş olan “Koçluk Teknikleri, 51 Teknik ile Dönüştüren Diyaloglar” kitabından bir alıntı, içinizde dönüp duran sorulara bir başlangıç yanıt olabilir:

Modern hayatın içinde hızlı tüketen ve tüketilen toplumun parçası haline geldik. Zaman bile bazılarının söylediği gibi gözle görülür şekilde daha hızlı akıyor. Hıza ayak uydurmak, hızlı sonuçlar almak ve hemen elle tutulur gelişimler görmek istiyor insanlar. Ayrıca kendi yaşamlarını sorgulamaktan da büyük haz almaya başladılar. Yapılan araştırmalar bundan sonra en popüler mesleklerin insanlara kendilerini iyi hissettirecek meslekler olduğunu gösteriyor ki bu durum yaşam koçu olmak olgusunun ülkemizdeki kat ettiği yolun altında yatan nedenlerden de biridir.

Yirmi birinci yüzyılın kendi kendini yöneten ve kendi kendine yeten bireylerin dünyasına doğru ilerlemeyi istediğini iddia eden kişilerle aynı fikirdeyiz. Öz-farkındalık, öz-liderlik, öğrenme yeteneği ile öz-etkinlik gibi yeteneklerin geliştirilmesi, hayattan daha fazlasını beklemenin zorunlu yoludur. Yani dünya her bireyin yaptığı işin en iyisini yapması ve kendi işinin süper starı olmasına destek olan eğitim ve çalışmalara yönleniyor. Her kişi kendi potansiyelini bir yıldız gibi icra ederse, dünyanın geleceği noktayı düşünün. Sağlıklı ilişkiler, sağlıklı bireyler, sağlıklı organizasyonlar ve güzel bir dünya. Yaşam koçu olduğunuzda en önemli rolünüz, bireylerde, takımlarda ve organizasyonlarda bu özelliklerin geliştirilmesine ve artırılmasına çözümsel bir ortak olarak yardımcı olmaktır.

Koç kimdir?

Bizler koç olmaya gönül vermiş kişileriz. Sizlerin arasından çıktık, belki yanınızdaki çalışma masasında oturan kişiyiz, belki komşunuz, belki yöneticiniz, belki doktorunuz, belki sıkı bir arkadaşınız ve belki de ailenizden biriyiz. Bireysel anlamda kendi kendisine “koç kimdir?” diye soran herkesi koçluk mesleğine iten en önemli sebep içindeki ben daha iyisini hak ediyorum ve insanlarda daha iyisini hak ediyorlar duygusudur. Başka bir ortak noktamız da insanlarla iletişim kurmayı ve yardım etmeyi seviyor olmamız.

Bütün insanlar, daha iyi yaşam şartları, daha fazla gelir, daha fazla verim, performans, daha iyi ilişkiler, daha mutlu olmak ister. Sebep her ne olursa olsun o konuda tatmin duygusu yaşamak her insanın hakkıdır.

51 Teknik ile Dönüştüren Diyaloglar’ın ön sözünü, Carol Wilson yazdı.

Yorumlar devredışı